|  |  |  | 

Больова точка країна & світ ТЕМА

Патріархати розпочинають всесвітню гризню


Події навколо надання Константинопольським патріархатом Української церкви томосу про автокефалію розвиваються з такою швидкістю, що священики та миряни не встигають їх осмислити. Одне, втім, зрозуміло: єдності у православному світі більше немає.

Учорашнє засідання Священного Синоду Російської Православної Церкви (РПЦ) у Мінську завершилося заявою про повний розрив спілкування РПЦ із Константинопольським патріархатом». Виконавчий орган РПЦ констатував, що «рішення Константинопольського патріархату канонічно нікчемне» і веде «до розколу з усіма сумними наслідками для єдності світового православ’я».
У Константинополі, в свою чергу, не говорять докладно, як буде влаштовано «світове православ’я», якщо РПЦ, як вона заявила, остаточно відхреститься від Фанара і стане на шлях самоізоляції.
Схоже, там усе ще вірять, що РПЦ не зможе розірвати зв’язку з православним світом, адже саме наявність цих зв’язків була головним аргументом у полеміці РПЦ із православними, які не визнають її легітимності (справді православними, зарубіжниками, старообрядцями).
– Якщо поділ все ж таки стане незворотним – православний світ почне сприймати РПЦ як своєрідну вузьконаціональну традицію християнства, на кшталт Вірменської апостольської чи якоїсь індійської Малабарської церков, – вважає медіексперт Геннадій Святцев.
Не цілком уявляють, що буде після томосу і в Україні. У нас, як влучно зауважила експерт Катерина Щетиніна, говорять про нього так багато і голосно, що складається враження, що а) томос у нас у кишені, б) у нас є план, в) все готове до того, щоб негайно розпочати будівництво нової Церкви за цим планом. Але в цих розмовах не вистачає тверезого розрахунку та елементарної чесності перед собою. Зокрема, щодо того, що Томос — це не готова «Церква під ключ», а лише план на будівництво. Який, до того ж, отримує сімейна пара, яка готова ось-ось подати на розлучення. Це будівництво — спільна справа, яка може їх об’єднати та зберегти сім’ю, а може навпаки посварити ще більше.
Трендом останніх трьох днів з боку московських ієрархів якраз і стали «попередження» про масові кровопролиття в Україні через автокефалію.
Навіть ліберальний у минулому митрополит Іларіон (Алфєєв) стверджує, що смерті неминучі.
Про реальність такої небезпеки говорять і в нашій країні.
– Але, звісно, не автокефалія – головна причина такої небезпеки. Кровопролиття станеться, якщо Кремль наважиться використати автокефалію як привід для розширення театру бойових дій, – вважає політичний оглядач Олександр Кнабікас. – Українська влада дає тверді гарантії, що за кожною громадою збережеться право вільного вибору церковної юрисдикції. Хто хоче залишатися в Московській патріархії — залишиться в ній, охорону лаврів від можливих провокацій буде посилено. Крім того, наше законодавство гарантує почергове служіння у храмі, якщо на нього претендують одразу дві або більше громади.
Тим не менш, протоієрей Всеволод Чаплін, що служить у центрі Москви, в храмі у Нікітських Воріт, уже закликає розпочати тотальну війну із Заходом. Навіть якщо в результаті такої війни загине все людство – нічого страшного: справжні православні підуть у рай, а західні ліберали-содоміти – в пекло.
Звучать у Росії пропозиції ліквідувати Вселенський патріархат.
«Як остаточно і безповоротно зробити секту з РПЦ? — коментує такі висловлювання протодіакон Андрій Кураєв. — Для цього треба набрати до Синодальної богословської комісії злих дурнів».

По пунктах

Перешкодою для томосу залишається невирішене питання, кому його давати. Немає поки що такої церкви. Але рішення константинопольських архієреїв розчистило шлях її створення.

1) Знято анафему, накладену свого часу Московським патріархатом на нинішнього главу УПЦ КП Філарета і товариші.
2) Скасовано рішення про передачу Київської митрополії у відання Московського патріарха, прийняте Фанаром у 1686 році.

Що далі? Версія Філарета

За словами Філарета, наступним кроком може стати об’єднавчий архієрейський собор, у якому візьмуть участь єпископи Київського патріархату, УАПЦ, а також архієреї Московського патріархату, які захочуть. Стверджується, що до єдиної церкви готові перейти до 2/3 єпископату УПЦ МП. Але відкрито про свою підтримку ідеї автокефалії поки заявили лише близько 10 із 85 ієрархів української філії РПЦ. На соборі буде засновано нову єдину українську православну церкву — вона й отримає довгоочікуваний томос.

Прокоментуйте статтю

Кілька слів про себе. Ваш e-mail не буде опубліковано *

Ім'я/Нiкнейм*

e-mail*

Город

Анекдот тижня

– Що за запах? Ви що, пили?
– Ні, їв рибу.
– Дивно, а запах такий...
– Риба – пила!
Виклав С. Довгий
... ще анекдотів ›

Товар тижня

Оптимальне співвідношення ціна/якість

Аква Маріс спрей

119, 00

Аптека Копійка

Ціни на ліки в Києві

  Доброго дня Низьких цін Віталюкс
Бронхолітин сироп 92,26 77,90 109,95
Лактовіт форте 117,80 117,45 161,80
Ентеросгель 136,09 113,00 162,53

Моніторинг алергенів у столиці

Спори грибів        
Пильовий кліщ        
Бензопропилен        

Геомагнітний стан

Магнітосфера спокійна

KP = 3