|  |  | 

Суспільство ТЕМА

Орден св. Пантелеїмон: для нагородження потрібні медики

Весна – час поновлення. Перші березневі дні обрано і для складання нового списку претендентів на єдину в країні громадську нагороду для медиків. Як для неї відбирають кандидатів, розповів «Столиці» голова київської регіональної ради Відзнаки за професіоналізм та милосердя «Орден Святого Пантелеїмону» Віталій Мохорєв.

– Віталію Андрійовичу, пантелеїмон (саме так – з великої літери) – один із синонімів слова «лікар», пропонованих словниками. Але, мабуть, були інші причини, чому першу нагороду для медиків у країні назвали ім’ям святого?
– Ще святого Пантелеимона називають «багатомилостивим». У положенні про орден також сказано про те, що гуманність і милосердя – найважливіші якості претендентів на нагороду. Звичайно, важливі та професійні якості. Орден можуть отримати лише ініціативні, мислячі, віддані своїй справі медики.
– Як народилася ідея такої нагороди? Я чув, що ініціатором перших вручень Ордену було Міністерство охорони здоров’я?
– Справді, у 2007 році з ініціативою створення «Хреста св. Пантелеимона» виступило міністерство. Не секрет, що медики були насамперед (і, на жаль, залишаються сьогодні) одними з найменш оплачуваних фахівців у країні. У міністерстві запропонували найкращих представників професії представляти до нагороди та премії – свого роду моральну та матеріальну компенсацію. Утім, вручали хрест недовго. Лише 2016 року, після дев’ятирічної перерви, орден було відновлено – вже як громадська, а не відомча нагорода. Нині до неї подають після ретельного, багатоступеневого відбору кандидатів у всіх 15 регіонах країни, на знак суспільного визнання. Усього визначено п’ять номінацій нагороди: «Найкращий лікар», «Найкращий медичний працівник», «Новатор охорони здоров’я», «За досягнення у міжнародному співробітництві з охорони здоров’я», «Зразок служіння Батьківщині».
– Складно уявити, щоби десь за кордоном відзначали відданість лікаря Вітчизні. Як виникла ця номінація?
– Виникла вона не випадково, адже Україна сьогодні – воююча країна. Часом медики рятують бійців прямо на передовій, під кулями – абсолютно безкорисливо, за покликом серця. Можливо, ви чули, що прифронтовий госпіталь імені Пирогова – не державний проект, а громадянська ініціатива, яка об’єднала лікарів для надання медичної допомоги нашим солдатам у зоні проведення АТО? Про те, за яких умов працюють ці люди, які приклади самопожертви демонструють, відомо менше. Минулого року у номінації «Служіння суспільству» до вручення ордена св. Пантелеймона посмертно представляли санінструктора Ігоря Зінича. Хлопець 34 дня витягував «кіборгів» з-під вогню в Донецькому аеропорту. Надавав їм першу допомогу в медпункті, який обладнав у підвалі, і вперто, незважаючи на поранення, відмовлявся від ротації. Загинув під завалами терміналу. «Найкращим лікарем» року регіональні ради та Почесна рада ордена визначила д.мед.н., завкафедри загальної хірургії та військової медицини Одеського національного медуніверситету Михайла Каштальяна. Він керував розгортанням військових шпиталів у зоні військових дій Сході країни, і першим у польових умовах запропонував використання ендоскопічного устаткування. Звісно, про таких людей та їхні справи українці мають знати більше. У цьому вся одне з головних завдань відмінності.
– Відповідно до положення про нагороду, на неї не можуть претендувати держслужбовці. Чому?
– Точніше, вона не вручається тим із них, хто працює в органах державної влади та місцевого самоврядування. Зроблено це, щоб уникнути зайвого шанування. Все ж таки орден – це нагорода насамперед для медиків, свого роду медичний «Оскар». Найкращих із кращих визначають не чиновники, а представники громадськості – медики, духовенство, науковці, громадські діячі. Дуже важливою є прозорість оцінювання кандидатур. Щоб її забезпечити, створено регіональні поради ордену, що переобираються щороку. Національна експертна комісія оцінює діяльність кандидатів, запропонованих цими радами, та рекомендує найдостойніших із них на розгляд почесної ради. Таким чином, відбір відбувається на трьох рівнях.
– Хто входить до Почесної ради, за якою остаточне рішення?
– Люди, яких заведено вважати моральними авторитетами в нашій країні. Думаю, немає потреби називати їхні заслуги та рід діяльності, вони всім відомі: Ада Роговцева, Леонід Кравчук, Ольга Богомолець, Віктор Пинзеник, Філарет – всього 21 людина.
– Минув рік після поновлення нагородження орденом св. Пантелеїмону. Які висновки зроблено за підсумками виконаної роботи?
– Насамперед, ми переконалися, що робимо велику та потрібну справу. Це видно по щасливих очах людей, яким в урочистій обстановці, після спільного молебню в Софійському соборі глав християнських церков та шанованих громадських діячів було вручено нагороду. Впевнений, що день 9 серпня, коли вшановують пам’ять св. Пантелеїмон, став для них особливим. Але ми бачимо те, над чим ще потрібно працювати. Зокрема, хотілося б включити у процес відбору кандидатів для нагороди якнайбільше українців, дати можливість пацієнтам впливати на визначення переможців у номінаціях. Інакше кажучи, зробити нагороду по-справжньому народною, а номінантів – людьми, відомими всій країні. Тих, хто має цікаві ідеї, як допомогти нам у виконанні цього завдання, запрошуємо до співпраці. Крім того, з нинішнього року вирішено особливу увагу приділити визначенню молодих кандидатів на нагороду з числа лікарів та медсестер – віком до 35 років.

– А чи є зараз киян можливість вплинути на визначення кандидатур номінантів?
– Звичайно, це можна зробити – у рамках положень про орден. Докладніше з ними можна познайомитись на сайті http://orden-panteleimon.com.ua. Тут опубліковано всю необхідну інформацію про правила конкурсного відбору, детально описано номінації. Приєднуйтесь до відбору, який триватиме до початку березня. Документи про гідних кандидатів подаються на електронну адресу: оrdenpanteleimon2018kyiv@gmail.com.

Цифры 400

бійців, поранених під час бойових дій на Сході країни, пройшли лікування у відділенні Дніпропетровського центру термічної травми та пластичної хірургії, яке очолює переможець номінації ордена св. Пантелеїмона «Новатор охорони здоров’я» (2016) Сергієм Слєсаренком

Справка

У Православній церкві Пантелеїмон шанується як покровитель воїнів (його язичницьке ім’я Пантолеон перекладається як «лев у всьому»), а також як цілитель, що пов’язане з його другим, християнським ім’ям Пантелеїмон — «всемилостивий».
Згідно з життям, Пантолеон увірував у Ісуса Христа після того, як, побачивши дитину, яка померла від укусу змії, він по молитві до Ісуса Христа воскресив її.
Безоплатно лікував хворих, через що був засуджений імператором Максиміаном до усічення глави (зараз вона зберігається в Пантелеімоновому монастирі на Афоні)

Прокоментуйте статтю

Кілька слів про себе. Ваш e-mail не буде опубліковано *

Ім'я/Нiкнейм*

e-mail*

Город

Анекдот тижня

– Що за запах? Ви що, пили?
– Ні, їв рибу.
– Дивно, а запах такий...
– Риба – пила!
Виклав С. Довгий
... ще анекдотів ›

Товар тижня

Оптимальне співвідношення ціна/якість

Аква Маріс спрей

119, 00

Аптека Копійка

Ціни на ліки в Києві

  Доброго дня Низьких цін Віталюкс
Бронхолітин сироп 92,26 77,90 109,95
Лактовіт форте 117,80 117,45 161,80
Ентеросгель 136,09 113,00 162,53

Моніторинг алергенів у столиці

Спори грибів        
Пильовий кліщ        
Бензопропилен        

Геомагнітний стан

Магнітосфера спокійна

KP = 3